
Rowy
– nadmorska wieś letniskowa w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka, położona na Wybrzeżu Słowińskim na zachód od jeziora Gardno, u ujścia rzeki Łupawy. W miejscowości znajduje się mały port rybacki.
Turystyka
Miejscowość turystyczna (dawniej osada rybacka) położona między Łebą a Ustką wśród lasów sosnowych. Nad morzem wyznaczone zostały 2 letnie kąpieliska. Kąpielisko Rowy Zachód ma łączną długość linii brzegowej 400 metrów i 4 zejścia na plażę, natomiast kąpielisko Rowy Wschód ma łączną długość linii brzegowej 200 m i 1 zejście na plażę .
Historia
Tereny na których leżą Rowy wchodziły w skład Polski od czasów Mieszka I aż do XIII wieku. Pod względem kościelnym obejmowało je biskupstwo w Kołobrzegu założone w roku 1000 przez Bolesława Chrobrego. Pierwsze wzmianki o Rowach pochodzą z 1282 roku, a znaleziska archeologiczne dowodzą, że wieś była zamieszkana już w okresie prehistorycznym. W XIV wieku wybudowano w Rowach pierwszy kościół, w którym do 1799 roku wygłaszano kazania w języku słowińskim. Z Rowów pochodzi rodzina niemieckich hrabiów Yorck von Wartenburg.
W 1947 roku ustalono urzędowo nazwę Rowy. Od 10 do 24 września 2000 r. w Rowach odbyły się mistrzostwa świata seniorów w szachach. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie słupskim.
Przyroda
Na zachód od Rowów występuje wybrzeże klifowe, a na wschód ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, rozciągającego się na wschód od miejscowości.
Zachodnia część miejscowości (od ul. Bałtyckiej) została objęta obszarem chronionego krajobrazu "Pas Pobrzeża na Wschód od Ustki".
Zabytki
Ulica Słoneczna
kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła w stylu neoromańskim z granitowego kamienia zbudowany w latach 1844–1849.
Budowla znajduje się w rejestrze konserwatorskim.
Wzgórze cmentarne pełniące do lat 50. XX w. funkcje cmentarza, który jednak po zmianach które nastąpiły po II wojnie światowej został zlikwidowany. Do tej pory istnieją jeszcze nieliczne pozostałości po starym cmentarzu w Rowach. Na cmentarzu oprócz mieszkańców chowani byli także polegli marynarze ze statków rozbitych w okolicach Rowów i Dębiny, wielu narodowości, m.in. Szwedów, Holendrów, Francuzów, a nawet Arabów. Według zapisów w rowieńskiej kronice kościelnej, w latach 1796 – 1936 w pobliżu Rowów rozbiło się co najmniej 25 żaglowców i statków. [12]
Pozostałości gródka, na którym w średniowieczu wznosiła się rezydencja rycerska typu motte w postaci wieży otoczonej wałem i fosą. Gródek znajduje się na końcu wschodniej części ulicy Spokojnej nad Jeziorem Gardno.
Źródło ::https://pl.wikipedia.org/wiki/Rowy_)