top of page


Port w Rowach
Formalnie ustanowiono go w 1975 roku, a w obecnym kształcie istnieje od 2004 roku. Wejście do portu ma szerokość 12 m, głębokość 2 m. Wejście do portu uważane jest za trudne, ponieważ występują tu liczne spłycenia.
Podobno w zamierzchłych czasach port był bazą piratów Braci Witalijskich, którzy zasłynęli jako najkrwawsi piraci na Bałtyku, a wśród nich okryty złą sławą Klaus Stortebeker. Port w Rowach jest jednym z ostatnich na polskim wybrzeżu, gdzie wciąż kultywuje się tradycyjny, łodziowy połów ryb i świeże ryby można nabyć tu wprost z kutra.

Jezioro Gardno
Jezioro Gardno to przybrzeżne jezioro na Wybrzeżu Słowińskim w województwie pomorskim na terenie Słowińskiego Parku Narodowego , niedaleko jeziora Łebsko i Łeby . Od morza oddziela je piaszczysta mierzeja. Powierzchnia jeziora nie jest mała, wynosi bowiem ponad 2400 ha, za to niewielka jest maksymalna głębokość jeziora - zaledwie 2,6 m.
Jezioro Gardno kryje rezerwat Wyspa Kamienna, jest tutaj też przystań dla żeglarzy, bowiem Gardno ma bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Bywa jednak zdradliwe, w 1948 roku głośny byl wypadek na jeziorze, w którym zginęło 25 osób, w tym 22 harcerki z Łodzi.

Wieża widokowa ROWOKÓŁ
Przy wjeździe do Smołdzina wznosi się Rowokół - wzgórze polodowcowe o wysokości 115 m n.p.m.
W okresie wczesnego średniowiecza Rowokół był ośrodkiem kultu pogańskiego, świętą górą Słowińców. Znajdowała się tutaj mała świątynia, gdzie rozpalano ogniska jako punkt orientacyjny dla żeglarzy.
Obecnie na szczycie Rowokołu znajduje się 20-metrowa wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniały widok na Słowiński Park Narodowy. Jest ona udostępniona do zwiedzania od maja do końca września.

Kościół neoromański
W Rowach, na skraju wioski, znajduje się uroczy kościółek z niewielką dzwonnicą. Pierwsza światynia w tym miejscu istniała już w XV wieku. Do 1799 roku głoszono w niej kazania w języku słowiańskim.
Kościół rozebrano w 1850 roku. Obecny budynek powstał w latach 1844-49. Wybudowano go w stylu neoromańskim z użyciem ciosanych głazów z Kamiennej Wyspy na Jeziorze Gardno. Obok kościoła w Rowach stoi drewniana dzwonnica.
Istnieje legenda, że kiedyś pewien rybak dogadał się z diabłem, że wybuduje tu w ciągu jednej nocy kościół, oczywiście w zamian za duszę. Diabeł śpieszył się bardzo i pewnie by zdążył, gdyby sprytny rybak nie zapiał budząc we wsi inne koguty tuż przed świtem. Koguty zaczęły piać, a diabeł jak niepyszny musiał wracać skąd przyszedł. Pozostał po nim osmolony kamień w ścianie kościoła. Inna wersja legendy mówi, że diabeł miał wybudować gospodę, a gdy okazało się, że buduje kościół ze złości zrzucił kamienie, które niósł na środku jeziora Gardno i tak powstała na nim Kamienna Wyspa.

Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego
Istnieje tu od 1974 roku. Ekspozycje tego ciekawego Muzeum prezentują najważniejsze ekosystemy Słowińskiego Parku Narodowego zgromadzone wokół tematów: morze, plaża, wydmy, lasy i jeziora. Istnieje tu także sala dydaktyczna z systemem audiowizualnym do prowadzenia zajęć. Obiekt jest częściowo dostosowany dla niepełnosprawnych.

Latarnia morska Czołpino
Leży pomiędzy Łebą a Rowami, w Czołpinie, na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego, między jeziorami Gardno i Łebsko. Leży ona na najwyższej wydmie z grupy "Baranki", wśród iglastego lasu, około 1000 metrów od brzegu morskiego.Latarnia Czołpino zbudowana jest z czerwonej licowanej cegły w kształcie ściętego stożka. Wysokość latarni to ponad 25 m. Od 1994 roku Latarnię Czołpino udostępniono do zwiedzania, dzięki czemu z jej wieży można podziwiać piękną panoramę Wydmy Czołpińskiej i innych obszarów Słowińskiego Parku Narodowego.
Dojście do Latarni Czołpino
Do Latarni trzeba dojść pieszo, samochód można zostawić na parkingu Słowińskiego Parku Narodowego i dalej około 1,5 km podążać pieszo szlakiem niebieskim. Być może koło Latarni powstanie w niedługim czasie Muzeum Latarnictwa. Niedaleko wznosi się też Leśna Wydma (około 40 m n.p.m.), a na niej pomost widokowy.
Latarnia Czołpino
Godziny zwiedzania: w sezonie codziennie od 10.00 do zmierzchu
Bilety: normalny 4 zł, ulgowy 3 zł

Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy to przepiękny obszar objęty ochroną, leżący na Pomorzu, w północnej części Niziny Gardnieńsko-Łebskiej, niedaleko popularnej Łeby . Na obszarze Parku utworzono 15 rezerwatów, a w 1977 roku Słowiński Park Narodowy został włączony przez UNESCO do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery.
Pod względem rzeźby terenu ten nizinny obszar odróżnia się wyraźnie od sąsiednich regionów, w krajobrazie których dominują liczne wzniesienia morenowe poprzecinane dolinami rzek.

Ruchome wydmy
Na odcinku długości 5 km, nieco na zachód od Łeby, pomiędzy Jeziorem Łebsko a morzem, obserwować można najrozleglejsze na polskim wybrzeżu, a zarazem najwyższe wydmy ruchome zwane "Białymi Górami". Wydmy te przemieszczają się w kierunku wschodnim, około 2-10 metrów na rok. Zimą ten proces się nasila.
Oprócz wydm w Parku oglądać można zjawisko również związane z piaskiem, ale polegające nie na nawiewaniu piasku i tworzeniu wzniesień, a wywiewaniu piasku i tworzenie się obniżeń. Przez Słowiński Park Narodowy wiedzie czerwono znakowany Szlak Nadmorski.

Muzeum Wsi Słowińskiej
Najcenniejsze fragmenty Słowińskiego Parku Narodowego objęto ochroną ścisłą. Z kolei najbardziej niedostępne, podmokłe obszary wzdłuż jezior Gardno i Łebsko stały się ostoją kultury Słowińców, stąd w miejscowości Kluki, najdłużej zasiedlonej przez rdzenną ludność tego regionu, utworzono skansen - Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.
ŻRÓDŁO : https://www.polskieszlaki.pl/
Proponujemy również :
-
Piesze wycieczki ( nad morzem, po pobliskich lasach)
-
Wędkowanie: morskie, rzeczne i na jeziorach
-
Rejsy wycieczkowe kutrami rybackimi
-
Słupsk -wystawę dzieł Witkacego, szlakiem Gryfitów książąt pomorskich
-
Swołowo-Muzeum Kultury Ludowej Pomorza
-
Ustka: promenadę, port, twierdzę Ustka, Latarnię Morską
-
Ustka:Ławeczkę Ireny Kwiatkowskiej
-
Ustka:Bunkry Bluechera
-
Ustka:Zagrodę Śledziową - Muzeum Śledzia
-
Ustka :Muzeum Chleba
-
Słupsk : Muzeum Pomorza Środkowego
-
Słupsk:Kościół św. Jacka
-
Słupsk :Zoo Charlotta
-
Dawny świat w bursztynie zaklęty-W Świerznie w gminie Miastko znajduje się unikatowa pracownia bursztynu, prowadzona przez Erwina i Alicję Witrambowskich.
-
Spływ kajakowy („Szlakiem Łupawy”)
-
Bazę surfingową i przystań jachtową nad jez. Gardno
-
Grzybobranie w przepięknych starych lasach
bottom of page